Wiosenne przycinanie krzewów i drzew

Wiosenne przycinanie krzewów i drzew

20 stycznia, 2020 5 przez Mikołaj Online

Przycinanie krzewów i drzew jest jednym z wielu zabiegów, o jakie musimy co roku zadbać by rosły dobrze i były zdrowe. Ma to również funkcję estetyczną. Dzięki przycinaniu rośliny zyskują atrakcyjniejszy dla oka pokrój. Warto jednak pamiętać, że przycinaniem należy zająć zawsze we właściwym momencie. Zależy to od gatunku i jego potrzeb, ale w większości przypadków będzie to wczesna wiosna. Przycina się większość roślin, ale nie wszystkie, warto więc dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.

Dlaczego przycinamy rośliny?

Rośliny przycinamy przede wszystkim dlatego, że tego potrzebują. Większość uprawianych w dzisiejszych ogrodach odmian stworzono sztucznie. Wiele ich cech – mimo że są atrakcyjne z punktu widzenia właściciela ogrodu, czy sadu – sprawia, że rośliny te nie są najlepiej przystosowane do warunków. Wiele gatunków zostało sprowadzonych z bardzo odległych stron świata i również niekoniecznie muszą mieć u nas warunki całkowicie idealne. Rośliny więc potrzebują różnorodnych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym rozwijają się zdecydowanie lepiej. Dla większości krzewów i drzew jest to między innymi przycinanie.

Przycinanie sprawia na przykład, że gałęzie nie rosną zbyt gęsto. Dzięki temu do wszystkich, nawet tych niżej położonych dociera światło słoneczne, które jak wiadomo konieczne jest roślinom do życia. Bez tego, dolne i wewnętrzne części rośliny rozwijałyby się gorzej, a nawet usychały. Przycinanie drzew, a zwłaszcza drzew owocowych ma jeszcze inny cel. Dzięki ograniczeniu ilości gałęzi roślina rozwija znacznie większe, a często również smaczniejsze owoce.

Kiedy przycinać rośliny?

Zasada jest tutaj bardzo prosta. Rośliny przycinamy wczesną wiosną, kiedy temperatury zaczną być dodatnie. Do przycięcia roślin konieczne jest kilka dni z dodatnimi temperaturami. To bardzo ważne. Jeżeli niedługo po przycięciu roślin temperatura spadnie poniżej zera może się to bardzo negatywnie odbić na ich kondycji. Nie można tego robić również zbyt późno. Najważniejszą granicą jest tu wypuszczanie przez rośliny liści. Kiedy to nastąpi, nie powinno się już ich w danym roku przycinać. Nieco jednak inaczej sprawa ma się w przypadku roślin, których kwiaty rozwijają się na pędach zeszłorocznych. Te gatunki przycina się jesienią, po przekwitnieniu.

Czy przycina się wszystkie rośliny?

Trzeba jednak pamiętać, że istnieją rośliny, których przycinanie jest niezbędne. Są tez takie, jak na przykład wiele roślin używanych do formowania żywopłotów, które przycinanie znoszą bardzo dobrze, ale w zasadzie pozostaje ono na nie bez wpływu (oprócz oczywiście funkcji dekoracyjnej). Niektóre gatunki jednak przycinania nie znoszą i może ono im bardzo zaszkodzić. Takich roślin (m.in. sumak, magnolia, perukowiec) nie przycinamy nigdy – wtedy rozwijają się najlepiej.

Jak przycinamy rośliny?

Do przycinania niezbędny będzie sekator. Może to być niewielki sekator ręczny, albo większy – przeznaczony do grubszych narzędzi. Ważne żeby był ostry i umożliwiał wykonanie równych cięć. Używanie narzędzi, które miażdżą i łamią gałęzie zamiast je odcinać jest bardzo szkodliwe dla roślin. Przycięte, grubsze gałęzie drzew i krzewów należy dodatkowo zabezpieczyć odpowiednim preparatem zawierającym środki grzybobójcze.

Współautorem artykułu jest sklep.poradnikogrodniczy.pl mający w swoim asortymencie niezbędne narzędzia do wiosennego przycinania krzewów.