Jak zaoszczędzić na montażu paneli słonecznych?

Jak zaoszczędzić na montażu paneli słonecznych?

20 stycznia, 2020 0 przez Mikołaj Online

Montaż paneli słonecznych wydaje się w nowoczesnym budownictwie rzeczą oczywistą. Dzisiaj oszczędność energii i lokalność jej wytwarzania jest sprawą szczególnie istotną. Odzwierciedlają to również rozwiązania prawne, które dzisiaj znaczenie ułatwiają życie osobom wytwarzającym własną energię.

Wykonanie własnej instalacji, ze wszystkimi jej elementami może być jednak sporym kosztem – zależnym oczywiście od zapotrzebowania energetycznego danego budynku. Czy da się zaoszczędzić na montażu paneli słonecznych?

Najprostsze metody zaoszczędzenia na panelach

Jedną z najprostszych metod zaoszczędzenia na montażu paneli słonecznych jest oczywiście użycie sprzętu używanego. W dzisiejszych czasach panele słoneczne są rozwiązaniem już tak popularnym, że na rynku znaleźć można komponenty instalacji używane i w różnym stanie. Możliwe jest oczywiście zakupienie wszystkiego co niezbędne do montażu instalacji z drugiej ręki. Biorąc pod uwagę ceny instalacji można w ten sposób zaoszczędzić bardzo duże kwoty. Warto zastanowić się jednak w jakim stopniu takie działanie generuje faktyczne oszczędności.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że panele słoneczne zużywają się z czasem. Oczywiście właściwe użytkowanie może przedłużyć ich żywotność nawet w bardzo dużym stopniu. Jednak kupując panele używane należy zakładać że są one w pewnej mierze już zużyte. Zmniejsza to oczywiście ich wydajność. Nie musi to być jednak wada – zależy od zapotrzebowania energetycznego danego budynku. Na pewno jednak należy się spodziewać w takim wypadku skrócenia okresu eksploatacji i szybszej wymiany paneli na nowe. Użycie paneli używanych jest więc rozwiązaniem, które faktycznie zmniejsza znacznie koszt, ale w przyszłości może go zwiększać.

Dofinansowanie – sposób na zmniejszenie kosztów inwestycji

Bardzo dobrym pomysłem może się natomiast okazać skorzystanie z jednego z wielu ofert dopłat i dofinansowania, dzięki którym możliwe jest zmniejszenie ceny nawet o kilkadziesiąt procent. Tutaj jednak możliwości znacznie mogą się między sobą różnić, w zależności od miejsca zamieszkania. Nieco inaczej ta sprawa wygląda na terenach wiejskich, a inaczej w miastach. Innych warunków i propozycji można oczekiwać również w poszczególnych województwach, a nawet powiatach. Jeżeli jednak możliwość taka się pojawia, warto z niej skorzystać. Pewną wadą może tutaj być konieczność skorzystania z usług określonej z góry firmy i instalacji urządzeń danego typu. Możliwości wyboru zależne są w dużej mierze od rodzaju dopłat, z których mamy możliwość i decydujemy się skorzystać.

Mniej oczywiste metody

Oszczędności jednak nie muszą być generowane wyłączenie przez niższą cenę zakupu, czy montażu instalacji fotowoltaicznej. Równie istotne jest dostosowanie samego budynku. Dzisiejsze technologie budowlane pozwalają na znaczne zwiększenie energooszczędności – nawet istniejących już budynków. Zastosowanie odpowiedniej izolacji, okien, drzwi, czy systemów odzyskiwania ciepła, a także dostosowanie domu do niskiego zużycia energii elektrycznej może sprawić, że instalacja jaką trzeba będzie zainstalować nie będzie musiała być bardzo rozbudowana.

Poradnik powstał we współpracy z Mój Prąd – rządowym programem dofinansowującym montaż paneli słonecznych.

0 0 votes
Daj ocenę