Góry Świętokrzyskie – dlaczego warto je odwiedzić?

Góry Świętokrzyskie – dlaczego warto je odwiedzić?

20 stycznia, 2020 0 przez Mikołaj Online

Ze wszystkich regionów Polski, gdzie można wybrać się na wakacje lub krótki, weekendowy wypad, okolice Gór Świętokrzyskich należą do najchętniej wybieranych przez turystów. Ponadczasowe piękno przyrody tych terenów wraz z dużą liczbą lokalnych zabytków sprawiają, że każdy, kto zdecyduje się na przyjazd w te okolice, ma ochotę tu wrócić. Zastanawiasz się nad poznaniem uroków Gór Świętokrzyskich? Bez wątpienia nie sprawią Ci one zawodu!

Góry Świętokrzyskie – kraina pełna cudowności

Ten, kto chciałby poznać choćby połowę atrakcji, które ma do zaoferowania przyjezdnym województwo świętokrzyskie, bez wątpienia się rozczaruje. Dotyczy to w równym stopniu samych pasm górskich, wśród których trudno byłoby wskazać to najciekawsze i najbardziej warte zobaczenia.

W świętokrzyskim odnajdą się doskonale i miłośnicy klasycznej architektury miejskiej, zwiedzając choćby Kielce czy Sandomierz, i amatorzy dzikiej przyrody, na których czekają kajaki na Nidzie, spotkanie z Dębem Bartkiem albo niesamowity widok, rozciągający się z Łysej Góry. W Górach Świętokrzyskich mogą poszukać odpoczynku osoby aktywne, zafascynowane sportami na świeżym powietrzu, ale to także doskonały wybór, jeśli zależy Ci na mniej intensywnej formie wypoczynku.

Lokalne uzdrowiska – zdrowie z natury!

Czy relaksujący wyjazd na urlop w piękną okolicę może stać się początkiem całkowitej przemiany zdrowotnej dla ciała i ducha? Z całą pewnością tak, jeśli do wypoczynku, spacerów czy sportu dodasz także kilka zabiegów SPA, oddziałujących holistycznie na Twój organizm. W świętokrzyskim bez problemu znajdziesz renomowane ośrodki, które oferują tego typu propozycje, ale nie zapominaj przy tym o tradycyjnym bogactwie, z którego słynie ten region.

Są nim znane na całym świecie wody mineralne i lecznicze, dostępne w Solcu Zdroju, Rytwianach, ale przede wszystkim w Busku Zdroju – największym mieście uzdrowiskowym tej części kraju. Busko Zdrój i tutejsze kąpiele uzdrawiające były cenione przez mieszkańców i turystów już od czasów średniowiecza. Teraz i ty masz okazję przekonać się, co mogą one dla Ciebie zdziałać, oddając się zabiegom w nowoczesnej, luksusowej atmosferze.

O czym pamiętać przy wyjeździe w Góry Świętokrzyskie?

Podstawową sprawą, której nie można pominąć, wybierając się na tereny Gór Świętokrzyskich, są ich unikatowe warunki klimatyczne. Specyficzne ukształtowanie terenu oraz prądy atmosferyczne sprawiają, że przeciętne temperatury w tej okolicy będą przez cały rok nieco niższe, niż ma to miejsce w innych częściach Polski. Pamiętaj też, że na części ze szczytów śnieg utrzymuje się praktycznie przez cały rok, i dostosuj swoje ubranie do pogody.

Kolejna istotna kwestia to odpowiedzialność, która powinna nam towarzyszyć przy każdej wyprawie w góry, także przy wspinaniu się na niewymagające, stosunkowo niskie szczyty. Góry Świętokrzyskie nie są tu wyjątkiem – te starożytne pasma górskie zasługują na szacunek, a Twoje bezpieczeństwo zależy od tego, jak poważnie podejdziesz do swoich górskich eksploracji. Zawsze miej ze sobą zapas wody, wysokokalorycznego jedzenia, a także – obowiązkowo! – numery alarmowe służb ratowniczych, które przyjdą Ci z pomocą w razie wypadku. Nigdy też nie decyduj się na wspinaczkę na szczyt, który przekracza Twoje możliwości. W Górach Świętokrzyskich niższe partie są tak samo piękne!

Artykuł powstał we współpracy z bristolbusko.pl – Hotelem w Busku Zdrój w Górach Świętokrzyskich.

0 0 votes
Daj ocenę