Dentysta Maszewo

Dentysta Maszewo

7 marca, 2019 0 przez Mikołaj Online

Odsłonięte szyjki zębowe to banalny problem. Dają nieprzyjemne wzory i grożą rozwojem poważnych chorób, oraz w rezultacie nawet utratą zębów. Niezależnie od uwagi tej choroby, należy się nią zdobyć i nauczyć środki zaradcze.

Dentysta Drawsko Pomorskie

Obnażanie szyjek zębowych to skutek „odwoływania się” albo też „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się to z dnia na dzień, ale proces ten stanowi nieprawidłowy dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada okoliczności i zaleca optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright

wybielanie zębów ibright

Przyczyn że stanowić mnóstwo, choć najczęstsze z nich wtedy wiek pacjenta, a także nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, problemy z przyzębiem to niemal efekt naturalny, połączony ze starzeniem się organizmu. Rozwijanie się szyjek zębowych u osób po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest niczym zaskakującym. Co dobre, częściej rzecz dotyczy mężczyzn niż kobiet.

Niezależnie od wieku, przyczyną problemu bywa często też higiena. Także ta niedostateczna (niedoczyszczanie zębów, odkładający się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), kiedy natomiast taż przesadna (częste szczotkowanie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą powodować się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w sukcesie układania się płytki nazębnej i odkładania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” albo też „obniżanie się” dziąseł to wyjątkowo proces będący rezultatem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych z ostatniego powodu zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu bywa również zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
Dodatkowo, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują problemy z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie ukazuje się różowymi dziąsłami, które szczelnie otaczają ząb u nasady, dobrze należąc do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy ukazują się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zimno, ciepło, a także na upojny i nieprzyjemny smak oraz na kontakt to jedyny objaw obnażonych szyjek zębowych. Spotyka się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o właściwym smaku i temperaturze, kiedy również w związku z zimnym powietrzem, podczas szczotkowania zębów etc. Uczucie jest złe, czuje się chwilowy, ale przeszywający ból.
W przypadku odsłoniętych szyjek zębowych przygląda się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj także zobaczyć. Odsłonięta grupa jest prostsza od reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie chce od przyczyny powstania problemu, a i od zaawansowania choroby. Zazwyczaj otwiera się jednak od środków higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to kluczowe stopnie w leczeniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi wykonuje się w gabinecie stomatologicznym w sensie usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie rozprzestrzenia się je co pół roku.

Potrzebna że stanowić jednocześnie zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych bierze się miękkich szczoteczek. Droga jest również technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (jednak w punktu od dziąsła) Tak jest używać irygatory i/lub szczoteczki soniczne, które nie dopuszczają do zawieszania się osadu nazębnego.

Dentysta Drawsko Pomorskie

Warto zaopatrzyć się jeszcze w wygodne preparaty do higieny i pielęgnacji jamy ustnej. W przypadku nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba wybierać też do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Dostępne są także specjalne preparaty ochronne, które wspomagają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, żeby nie narażać się na ból, najlepiej unikać zimnego i gorącego, a także słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy oraz minerały.
Czasami potrzebne jest podjęcie leczenia ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało prawidłowo.
W wybranych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe pokrywa się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny bywa dobrym wyjściem. Pokrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką wiązaną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Drawsko Pomorskie

0 0 votes
Daj ocenę